Dolina Charlotty – Kraina w Kratę (Skansen w Swołowie).

Ukryta przed kurzem szos, oddalona od zgiełku miast, bajecznie urokliwa Dolina Charlotty.

Będąc w okolicach Ustki, nie można ominąć tego malowniczego miejsca.

Na wszystkich turystów czeka tu wiele atrakcji. Ukryta przed kurzem szos, oddalona od zgiełku miast, bajecznie urokliwa Dolina Charlotty. Zaprasza do niespotykanego, jedynego w swoim rodzaju ogrodu zoologicznego.  Do zwiedzania dziesięć malowniczych wysp położonych w rozlewisku Słupi, tematyczne wysepki Afryka, Ameryka Płd. i Australia odkryją przed Państwem wiele tajemnic, a zamieszkują je m.in. kangury, zebry, makaki japońskie, lemury, kapucynki czubate, strusie, emu, czarne łabędzie, bociany białe i żurawie białe, a po wodzie pływa kilkanaście gatunków gęsi i kaczek.  Pozostałe atrakcje – Kraina Bajek, Fokarium, Przepiękny Leśny Amfiteatr, Park linowy, na którego trasach nie zabraknie emocjonujących przeszkód. Jazda konna dostosowana do umiejętności jeźdźca. Wypożyczalnia sprzętu wodnego i łowiska – piękne Jezioro Zamełowskie obfituje w różne gatunki ryb. Malownicze wyspy na Jeziorze z Rybaczówką i Kościołem. W sezonie wakacyjnym Dolina Charlotty organizuje najlepsze wieczory kabaretowe! Wystąpili już Ani Mru Mru, Smile, Kabaret Młodych Panów, Łowcy .B, Kabaret Moralnego Niepokoju, Piotr Bałtroczyk, Jerzy Kryszak, Katarzyna Jamróz, i wielu, wielu innych.W lipcu i sierpniu odbywa się Festiwal Legend Rocka. Mega gwiazdą roku 2011 byli legendarni Deep Purple. W 2012 r. zagrali między innymi Ray Manzarek, Robby Krieger ze słynnego The Doors, Ten Years After, Savoy Brown, Cactus. W 2013 r. Carlos Santana, Alice Cooper, John Mayall.Dla pasjonatów muzyki klasycznej i opery Dolinia Charlotty proponuje Państwu  Galę Operową – Festiwal Charlotta Classica, która jest organizowana organizowana jest co roku w sierpniu.    Pomoc logistyczna w dotarciu do szlaków, bezpłatnie udostępniamy kijki do Nordic Walking          

Kraina w Kratę - Swołowo i Zagroda Śledziowa w Starkowie

Wieś Swołowojest jedną z najciekawszych wsi kaszubskich na Pomorzu i okrzyknięta stolicą „Krainy w kratę”. Zachowało się tu 70 budynków w konstrukcji szachulcowej, nadal zamieszkałych. Swołowo jest  rzadkim typem wsi placowej, zwanej owalnicą, ze stawem pośrodku, tworząc współczesny skansen. Samych muzealnych obiektów jest tu 15. Znajdują się w trzech różnych miejscach wsi. Zabytkiem wartym obejrzenia jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP z początku XVII wieku. Koniecznie trzeba też odwiedzić okazałą zagrodę rodu Albrechtów, którzy gospodarzyli tu od XVI wieku. Budynki mieszkalne i obejścia gospodarcze na tych terenach budowano stawiając szkielet z drewnianych belek, smarowanych czarnym dziegciem. Ściany wypełniano gliną wymieszaną z sieczką, trocinami i wiórami. Z daleka przypominały biało-czarną kratę. W skansenie, oprócz zabudowań można zobaczyć także zwierzęta, które są charakterystyczne dla Pomorza; specjalnej rasy owce, gęsi czy kury.

Skansen w Swołowie oferuje różnego rodzaju warsztaty, podczas których można nauczyć się warzenia piwa według starej receptury lub tkać na krosnach. Dodatkową atrakcją jest coroczny, sierpniowy plener kowali. Mogą oni wtedy korzystać z zabytkowej kuźni. Znane jest także Święto Ziół, które również przypada w sierpniu, w dniu święta Wniebowzięcia NMP. Natomiast we wrześniu odbywają się tradycyjne dożynki z degustacją pysznej, lokalnej gęsiny.

Zwiedzanie wsi warto rozpocząć od Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, który obejmuje trzy zagrody; zagrodę Albrechta, zagrodę ubogiego chłopa i zagrodę z kuźnią.

Zagroda Albrechta w Swołowie jest przykładem typowego czworobocznego siedliska bogatego chłopa na Pomorzu. Cechą charakterystyczną zagrody był wjazd przez budynek bramny na teren zamkniętego podwórza. Na wprost znajdowała się chata mieszkalna, po bokach z jednej strony stodoła, z drugiej zabudowania inwentarzowe. Źródła pisane podają, że rodzina Albrechtów zamieszkiwała wieś już co najmniej od 1659 roku. Obecna zagroda pochodzi z XIX wieku i w 2002 roku została przekazana Muzeum Pomorza Środkowego. Zrekonstruowana w ostatnich latach, obejmuje dom mieszkalny wraz z odtworzoną stodołą, stajnią, oborą oraz chlewem. W zagrodzie Albrechta czas stanął w miejscu.

Swołowo jest atrakcyjnym miejscem dla zwiedzających w każdym wieku

Zagroda Śledziowa w  Starkowie 

Zagroda Śledziowa w Starkowie  zachwyca turystów z Polski i zza granicy swoimi atrakcjami. To właśnie w tej malowniczej krainie powstało pierwsze w Polsce Muzeum Śledzia, w którym ukazane są elementy rybackie związane z połowem, przetwórstwem i zwyczajami związanymi z „królem śledziem”. Zagroda pełni także funkcje wypoczynkowe, ale główną atrakcją jest możliwość skosztowania śledzia, który jest przyrządzany według staropolskich zwyczajów.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook