Szlaki rowerowe

4 KM PO USTCE

Trasa : Ustka, na tyłach promenady – Ustka, okolice ul. Wczasowej.

Opis

Start na tyłach promenady. Dalej trasa wiedzie pięknie odrestaurowanym Parkiem Chopina, gdzie kierujemy się na Trakt Solidarności. W parku obowiązuje bezwzględny zakaz ruchu gokartami. Warto zatrzymać się przy pomniku Umierającego Wojownika, upamiętniającym 76 ustczan poległych w I wojnie światowej. Parkiem Chopina dojeżdżamy do końca, gdzie za Pensjonatem Dajana wjeżdżamy do lasku z chronionymi uprawami. Za laskiem w prawo na komfortową ścieżkę rowerową wiodącą przez sosnowy las na wydmie.

km długości
0

Poziom trudności

Bardzo łatwy

+ idealny dla dzieci

+ dobre oznakowanie

SZLAK USTKA - SWOŁOWO

Trasa: Ustka – Rezerwat „Buczyna nad Słupią” – Pęplino – Starkowo – Swołowo.

Opis

Trasa wiedzie przez rezerwat ścisły ze 100-letnim borem bukowym, przez Pęplino i Starkowo z zabytkową zabudową ryglowych chałup do stolicy Krainy w Kratę, Swołowa, gdzie w gospodarstwach o urokliwej konstrukcji szachulcowej prowadzi się dziś hodowlę zachowawczą rzadkich i ginących gatunków zwierząt gospodarskich. Budownictwo tego typu dominowało na Pomorzu w XVIII i XIX. W kwatery drewnianych konstrukcji budynków wstawiano tyczki, które po owinięciu powrósłami słomianymi oblepiano gliną. Powierzchnie kwater bielono wapnem, a drewniane belki czerniono smołą. Swołowo, gdzie zachowały się liczne zagrody tego typu, zbudowano na planie owalnicy, a pola otaczające wieś do dziś zachowały średniowieczny podział. To właśnie sprawiło, że Swołowo nazwano stolicą „Krainy w kratę”, obejmującej gminy Darłowa, Sławna, Malechowa, Postomina, Ustki, Słupska, Kobylnicy, Smołdzina i Wicka. W Swołowie rozsławiona w okolicy zalewajka „Gastółka” u Pani Maryli i Stanisława Gastółów, organizujących też rajdy rowerowe.

km długości
0

Poziom trudności

Trudny

+ piękna trasa,

+ wizyta w stolicy Krainy w Kratę, Swołowie

SZLAK ZWINIĘTYCH TORÓW

Trasa: Ustka – Przewłoka Osiedle – Zapadłe – Wytowno – Machowinko – Główna Stacja Rowerowa – Objejskie Łąki – Rowy.

Opis

Wyjazd z Ustki ul. Grunwaldzką (kierunek: Rowy), dalej ul. Armii Krajowej, stąd oznaczonym szlakiem. Trasa wiedzie nasypem po poniemieckiej linii kolejowej. Po 3 kilometrach leśniczówka. Po 1,5 km wjazd na bocianie łąki. Dalej droga wybrukowana kocimi łbami do kościoła (XIV wiek). Aleją wśród drzew owocowych i jarzębiny do Machowinka. Obok dawnej szkoły budynek bramny (XVII wiek), którym chłopi dojeżdżali na teren własnej posesji. Uwaga! Nie przeocz zjazdu z nasypu. Stacja rowerowa (pole biwakowe, palenisko, staw rybny). Dalej do szosy Objazda – Rowy. Droga wyłożona płytami w kierunku jeziora. W wysokich szuwarach ptactwo wodne i sarny z pobliskiego lasu. Do Rowów: 3 km. 

km długości
0

Poziom trudności

Średnio trudny

+ dobre oznakowanie

+ urozmaicona trasa

+ strefa chronionego krajobrazu

SZLAK: USTKA – JAROSŁAWIEC

Trasa: Ustka – rezerwat „Jezioro Modła”- „Jezioro Wicko” – Jarosławiec.

Opis

W Ustce skręcamy na Lędowo, równa polna droga z ułożonych płyt, prowadzi nas na wzniesienie z ktorego rozposciera się widok na pierwsze z jezior na trasie „Jezioro Modła”. (Ścisły Rezrwat Ryb i Ptaków). Mijamy, Modłę, Duninowo (Zabytkowy Dwór i Kościół), Zaleskie (Pałac), Zabłocie (Rezerwat Przyrody Zaleskie Bagna, Jezioro Złakowo), Złakowo (Ruiny Secesyjnego Pałacu). Dojeżdżając do skrzyżowania Jarosławiec, Marszewo, Górsko – możemy skręcić w lewo, po dwóch kilometrach znajdziemy się nad czystym Jeziorem Marszewo, nad którym znjduje się, wiata rowerowa. Po powrocie na szlak, miejscowość Królewo, od tąd już cała trasa wiedzie wzdłuż brzegów Jeziora Wicko, następnie Korlino i tu za budynkiem szkoły będziemy skręcać do Zabytkowej wsi Łącko, nad brzegiem jeziora infrastruktura dla turstów, ławki, wiaty, pomosty. Po odpoczynku, około 3 km. finisz i dojazd przez ostatnią na trasie miejscowość letniskową Jezierzany, do namdorskiego kurortu, Jarosławca.Dla wytrwałych: Z Jarosławca około 20-kilometrowa trasa rowerowa, wiodąca przeważnie czerwonym szlakiem wzdłuż Bałtyku do Darłówka.

km długości
0

Poziom trudności

Średnio trudny

+ bardzo malownicza trasa,

+ łagodne wzniesienia,

+ widoki nadmorskie

SZLAK: USTKA – JAROSŁAWIEC

Trasa: Ustka – Smołdzino – Łokciowe – Kluki – Komin – Bukowo – Żelkowo – Rowy – Ustka.

Opis

Szlak zwiniętymi torami wiedzie do Smołdzina, stamtąd łąkami do wsi Łokciowe i kilka kilometrów asfaltem do Kluk. Zwiniętymi torami do Komina. Żeremia bobrów i stara elektrownia wodna na Łupawie w Żelkowie. Dalej pętlą wokół jeziora Gardno i przez Rowy powrót do Ustki.
Trasa polecana zwłaszcza latem, gdy w Klukach odbywają się jarmarki folklorystyczne, ale też w pierwsze trzy dni maja w porze czarnego wesela. Wówczas, jak niegdyś, kopany tu jest torf na opał, odbywają się występy artystów ludowych i amatorów, rzeźbiarzy, malarzy i hafciarek. Śpiewy i tańce we wszystkich obejściach Muzeum. A dla pokrzepienia żur słowiński i chleb ze smalcem na świeżym powietrzu.

km długości
0

Poziom trudności

Trudny

+ atrakcje przyrodnicze,

+ Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook