Ustka Turystyka Aktywna

Ustka Turystyka Aktywna

Aktywny Wypoczynek – Turystyka Piesza

Ustka Turystyka Aktywna – Pasjonują nas piesze wędrówki, rozwijamy to hobby od dawna i dzięki temu, znamy większość najpiękniejszych tras pieszych i rowerowych naszego regionu.

Oferujemy Państwu Pomoc logistyczną w dotarciu do atrakcji oraz szlaków turystycznych w Ustce, Słowińskim Parku Narodowym, Parku Krajobrazowym Dolina Słupii, Okolicznych Rezerwatach Przyrody, Pomagamy w Organizacji Spływów Kajakowych – Słupią i Wieprzą.

Ustka Turystyka Aktywna

Kiedy pieszo podążamy polnymi i leśnymi drogami, towarzyszy nam śpiew ptaków, czasami drogę przetnie sarna lub dzik, przez pole ucieknie spłoszony zając, lis. Wszystko to dzieje się w słońcu, w deszczu oraz dni pochmurne. Jednakże piechurzy zahartowani w chłodzie nie zważają na złe warunki pogodowe. Wędrują zaplanowaną trasą, poznają po drodze zabytki i ślady wydarzeń historycznych, podziwiają krajobrazy. Czują się wolni i niezależni. 

Najpiękniejsze szlaki turystyczne w najbliższej okolicy, Ścieżki Przyrodnicze i Popularne Szlaki:

Dookoła Jeziorka Seekenmoor – ścieżka edukacyjna (Parking przy III Molu, Seekenmoor, Bunkier amunicyjny – Bunkry Bluchera – plaża – III Molo)

Rezerwat Przyrody Buczyna Nad Słupią – Ścieżka Edukacyjna (Wodnica – Ustka)

– Ustka – Modlinek – Lędowo – Ustka (Jezioro Modła – Elektrownia Wodna – Rozlewiska nieistniejącego już Czarnego Jeziora, Nasyp po dawnej wąskotorowej lini kolejowej)

Ustka – Lędowskie Wydmy (Wspinaczka na najwyższy zalesiony szczyt „Ognica”)

Ustka – Orzechowo – Poddąbie – Dębina – Rowy (wysokie klify, piękne dzikie plaże, bory sosnowe)

Orzechowska Wydma – Ścieżka Edukacyjna (Orzechowo Morskie – Zapadłe)

Ścieżka Przyrodnicza w Korzybiu – Wolność Jest w Naturze (jeziora: Korzybskie, Pałacowe, Kryształ, Obłęże, rzeka Wieprza, puszcza Korzybska, poniemieckie mosty i przepusty)

Ścieżka Przyrodnicza – Karwieńskie Uroczyska (Jezioro Karwno, Kozińskie, Mikorowskie)

———————————————————————————————–

Słowiński Park Narodowy:

Szlak dookoła Jez. Gardno (Gardna Wlk. – Rowy)

Szlak pieszy z Czołpina na latarnię morską (Czołpino – plaża – latarnia morska)

Ruchome Wydmy – Szlak pieszy z Czołpina na Wydmę Czołpińską

Szlak pieszy z Gardny Wlk. na Jeziora Dołgie Małe i Wielkie

Smołdzino – Góra Rowokół – wspinaczka na strome zbocze zalesionego szczytu

Szlaki w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi:

Szlakiem 5 Jezior Lobeliowych – (Łupawsko – Soszyca – Elektrownia Wodna Struga – Łupawsko)

Rezerwat Przyrody Dolina Huczka – Ścieżka Przyrodnicza

Ścieżka brzegiem Słupi i jej rozlewisk z Konradowa do Gałąźni Małej (dwie elekrownie wodne)

Dookoła Jeziora Głębokiego 

Ustka Turystyka Aktywna

SZLAKI ROWEROWE

   4 KM PO Ustce

– trasa: Ustka, na tyłach promenady – Ustka, okolice ul. Wczasowej

opis: Start na tyłach promenady. Dalej trasa wiedzie pięknie odrestaurowanym Parkiem Chopina, gdzie kierujemy się na Trakt Solidarności. W parku obowiązuje bezwzględny zakaz ruchu gokartami. Warto zatrzymać się przy pomniku Umierającego Wojownika, upamiętniającym 76 ustczan poległych w I wojnie światowej.
Parkiem Chopina dojeżdżamy do końca, gdzie za Pensjonatem Dajana wjeżdżamy do lasku z chronionymi uprawami. Za laskiem w prawo na komfortową ścieżkę rowerową wiodącą przez sosnowy las na wydmie.  

długość: 4 km w jedną stronę
poziom trudności: bardzo łatwy
uwagi: idealny dla dzieci, dobre oznakowanie

 SZLAK ZWINIĘTYCH TORÓW

trasa: Ustka – Przewłoka Osiedle – Zapadłe – Wytowno – Machowinko – Główna Stacja Rowerowa – Objejskie Łąki – Rowy.

opis: Wyjazd z Ustki ul. Grunwaldzką (kierunek: Rowy), dalej ul. Armii Krajowej, stąd oznaczonym szlakiem. Trasa wiedzie nasypem po poniemieckiej linii kolejowej. Po 3 kilometrach leśniczówka. Po 1,5 km wjazd na bocianie łąki. Dalej droga wybrukowana kocimi łbami do kościoła (XIV wiek). Aleją wśród drzew owocowych i jarzębiny do Machowinka. Obok dawnej szkoły budynek bramny (XVII wiek), którym chłopi dojeżdżali na teren własnej posesji. Uwaga! Nie przeocz zjazdu z nasypu. Stacja rowerowa (pole biwakowe, palenisko, staw rybny). Dalej do szosy Objazda – Rowy. Droga wyłożona płytami w kierunku jeziora. W wysokich szuwarach ptactwo wodne i sarny z pobliskiego lasu. Do Rowów: 3 km.   

długość: 21 km w jedną stronę
poziom trudności: średnio trudny
uwagi: dobre oznakowanie, urozmaicona trasa, strefa chronionego krajobrazu

 SZLAK USTKA – KLUKI – USTKA

trasa: Ustka – Smołdzino – Łokciowe – Kluki – Komin – Bukowo – Żelkowo – Rowy – Ustka


opis: Szlak zwiniętymi torami wiedzie do Smołdzina, stamtąd łąkami do wsi Łokciowe i kilka kilometrów asfaltem do Kluk. Zwiniętymi torami do Komina. Żeremia bobrów i stara elektrownia wodna na Łupawie w Żelkowie. Dalej pętlą wokół jeziora Gardno i przez Rowy powrót do Ustki.
Trasa polecana zwłaszcza latem, gdy w Klukach odbywają się jarmarki folklorystyczne, ale też w pierwsze trzy dni maja w porze czarnego wesela. Wówczas, jak niegdyś, kopany tu jest torf na opał, odbywają się występy artystów ludowych i amatorów, rzeźbiarzy, malarzy i hafciarek. Śpiewy i tańce we wszystkich obejściach Muzeum. A dla pokrzepienia żur słowiński i chleb ze smalcem na świeżym powietrzu.

długość: 90 km
poziom trudności: trudny
uwagi: atrakcje przyrodnicze, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

SZLAK USTKA – SWOŁOWO

trasa: Ustka – Rezerwat „Buczyna nad Słupią” – Pęplino – Starkowo – Swołowo

opis: Trasa wiedzie przez rezerwat ścisły ze 100-letnim borem bukowym, przez Pęplino i Starkowo z zabytkową zabudową ryglowych chałup do stolicy Krainy w Kratę, Swołowa, gdzie w gospodarstwach o urokliwej konstrukcji szachulcowej prowadzi się dziś hodowlę zachowawczą rzadkich i ginących gatunków zwierząt gospodarskich. Budownictwo tego typu dominowało na Pomorzu w XVIII i XIX. W kwatery drewnianych konstrukcji budynków wstawiano tyczki, które po owinięciu powrósłami słomianymi oblepiano gliną. Powierzchnie kwater bielono wapnem, a drewniane belki czerniono smołą. Swołowo, gdzie zachowały się liczne zagrody tego typu, zbudowano na planie owalnicy, a pola otaczające wieś do dziś zachowały średniowieczny podział. To właśnie sprawiło, że Swołowo nazwano stolicą „Krainy w kratę”, obejmującej gminy Darłowa, Sławna, Malechowa, Postomina, Ustki, Słupska, Kobylnicy, Smołdzina i Wicka. W Swołowie rozsławiona w okolicy zalewajka „Gastółka” u Pani Maryli i Stanisława Gastółów, organizujących też rajdy rowerowe.

długość: 19 km w jedną stronę
poziom trudności: trudny
uwagi: piękna trasa, wizyta w stolicy Krainy w Kratę, Swołowie.

SZLAK: USTKA – JAROSŁAWIEC

trasa: Ustka – rezerwat „Jezioro Modła”- „Jezioro Wicko” – Jarosławiec

Opis: W Ustce skręcamy na Lędowo, równa polna droga z ułożonych płyt, prowadzi nas na wzniesienie z którego rozpościera się widok na pierwsze z jezior na trasie „Jezioro Modła”. (Ścisły Rezerwat Ryb i Ptaków). Mijamy, Modłę, Duninowo (Zabytkowy Dwór i Kościół), Zaleskie (Pałac), Zabłocie (Rezerwat Przyrody Zaleskie Bagna, Jezioro Złakowo), Złakowo (Ruiny Secesyjnego Pałacu). Dojeżdżając do skrzyżowania Jarosławiec, Marszewo, Górsko – możemy skręcić w lewo, po dwóch kilometrach znajdziemy się nad czystym Jeziorem Marszewo, nad którym znajduje się, wiata rowerowa. Po powrocie na szlak, miejscowość Królewo, odtąd już cała trasa wiedzie wzdłuż brzegów Jeziora Wicko, następnie Korlino i tu za budynkiem szkoły będziemy skręcać do Zabytkowej wsi Łącko, nad brzegiem jeziora infrastruktura dla turystów, ławki, wiaty, pomosty. Po odpoczynku, około 3 km. finisz i dojazd przez ostatnią na trasie miejscowość letniskową Jezierzany, do nadmorskiego kurortu, Jarosławca.Dla wytrwałych: Z Jarosławca około 20-kilometrowa trasa rowerowa, wiodąca przeważnie czerwonym szlakiem wzdłuż Bałtyku do Darłówka.

długość: 28 km w jedną stronę.
poziom trudności: średnio trudny
uwagi: bardzo malownicza trasa, łagodne wzniesienia, widoki nadmorskie.

Ustka - Turystyka Aktywna

 SZLAK USTKA-WODNICA-CHARNOWO-DOLINA CHARLOTTY-USTKA, PRZEZ REZERWAT „BUCZYNA NAD SŁUPIĄ” 

trasa: Z Ustki Zachodniej kierujemy się na Darłowo, po przejechaniu ok 1 km – skręcamy w lewo na Wodnicę, po dojechaniu do rzeki, wjeżdżamy w odcinek leśny. Po 3 km, wita nas wieś Charnowo, dalej oznaczeniami do sąsiedniego Gałęzinowa. To w tej miejscowości, na rozlewiskach rzeki Słupi i pofałdowanym, porośniętym bukami olbrzymim obszarze – zwiedzać możemy bajeczną „Dolinę Charlotty”. Dostępne atrakcje zatrzymają nas tu na kilka godzin. Po odpoczynku wracamy, tą samą trasą aż do rogatek wsi – Wodnica. Tu przy bazie autobusowej, odbijamy w prawo. Przez mostek na rzece Słupia, wjeżdżamy do Rezerwatu „Buczyna nad Słupią”. W rezerwacie na stacji kolejowej Mokrzyca możemy podziwiać stary most kolejowy, z którego rozpościera się piękny widok na Słupię, meandrującą między wysokimi stromymi brzegami. Po paru kilometrach, leśnymi ścieżkami przez prastary bukowy las, wkraczamy w granice Miasta Ustka. Trasa alternatywna do drogi asfaltowej ze Słupska do Ustki.

długość: 16 km w dwie strony.
poziom trudności: średnio trudny
uwagi: bardzo malownicza trasa z wieloma atrakcjami, łagodne wzniesienia, lasy, wizyta w Dolinie Charlotty (zoo, fokarium, stadnina, amfiteatr, kraina bajek, żubrowisko, SPA, park linowy i.t.d), Rezerwat Przyrody, Rzeka Słupia.

SPŁYWY KAJAKOWE

Spływy kajakowe to obcowanie z przyrodą, zabawa na świeżym powietrzu, wieczory przy ognisku…    

Jeśli kochasz przyrodę i piękne krajobrazy, polecamy spływ kajakowy, rwącą i dziewiczą na tym odcinku „Rzeką Słupią” z miejscowości Bydlino aż do przystani kajakowej w Ustce Zachodniej.         

 Słupia – to rzeka różnorodna, na której nie sposób się nudzić. Kręta, meandrująca wśród łąk i lasów, by za chwilę zamienić się w wartki potok otoczony wysokimi, urwistymi brzegami. Niezwykła malowniczość, pękne krajobrazy, urozmaicony bieg rzeki i pierwotna przyroda to największe zalety tego szlaku. 

Oferujemy Państwu Pomoc logistyczną w dotarciu do atrakcji oraz szlaków turystycznych w Ustce, Słowińskim Parku Narodowym, Parku Krajobrazowym Dolina Słupii, Okolicznych Rezerwatach Przyrody, Pomagamy w Organizacji Spływów Kajakowych – Słupią i Wieprzą.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook