Ustka-Miasto Historii i Atrakcji

Ustka Atrakcje - Miasto Atrakcji i Historii - Muzea, Pomniki, Zabytki!!!

Ustka Atrakcje – Latarnia z Duchem – Funkcje pierwszej latarni morskiej w Ustce pełniła wieża kościoła św. Jana Chrzciciela, zbudowanego w 1355 r. tuż przy wejściu do portu. W 1871 r. na starej stacji pilotów zbudowano maszt, na który codziennie o zmierzchu latarnicy wciągali świecącą czerwonym światłem lampę Fresnela. W 1892 r. u nasady wschodniego falochronu zbudowano nową stację pilotów, do której dobudowano 22-metrową ośmiokątną wieżę latarni. Na jej szczycie umieszczono charakterystyczną białą laternę. Od 1904 r. światło usteckiej latarni jest białe i widać je z odległości 15 mil morskich. Obydwa zabytki – latarnię oraz budynek stacji pilotów – udostępniono do zwiedzania. Przed kilku laty latarnicy zdradzili, że to ciekawe miejsce zamieszkuje także… hałaśliwy duch, który chodzi po schodach, szura butami, przestawia szklanki, ale uspokaja się, gdy do latarni wchodzą turyści.

Ustka Atrakcje

– Pomnik Syrenki – Pomnik syrenki „Bryzgi Rosowej” to idelany cel spaceru w pogodny dzień. Znajduje się on na kamiennym molo, z którego można podziwiać otwarte morze. Ustecka Syrenka ma swoje źródło w legendzie o bardzo biednej wdowie Maruszy Skoczkowej i jej synie Gwidownie. Według opowieści, pewnego dnia mężczyzna wypłynął w morze by zarobić na utrzymanie rodziny i długo nie wracał. Każdego dnia Marusza wypatrywała swojego syna na usteckim brzegu, aż wypatrzyła sobie oczy. Nad losem wdowy ulitowała się panna wodna i każdego dnia przynosiła jej łososia, a któregoś dnia rzekła: „Bryzgi Rosowej posłuchaj rady: jutro nim z morza brzask wstanie blady, przetrzyj źrenice rybią wątrobą. Mija niedola, szczęście przed tobą”.Kiedy kobieta wykonała polecenie, nie tylko odzyskała wzrok, ale także z morskiego brzegu dostrzegła powracający szkuter, na którego pokładzie znajdował się jej syn. Na pamiątkę tego niezwykłego wydarzenia, mieszkańcy miasta umieścili wizerunek syreny w miejskim herbie. 
 – Kładka w Ustce – to jedyna taka konstrukcja w Europie, natychmiast stała się symbolem i atrakcją Ustki. W grudniu 2013 roku otwarto nowy, ruchomy most nad kanałem portowym. Ma 52,3 metra długości, 5,37 metra szerokości całkowitej, 4,42 metra wysokości, wysokość pylonu 24 metry, a cała konstrukcji waży około 100 ton. Most jest czynny co godzinę przez 15 minut a następnie w czasie 2 minut przesuwany jest na zachodnią stronę nabrzeża, aby umożliwić statkom wpłynięcie do portu.Przeprawa jest czynna dla pieszych i rowerzystów. Przejeżdżać mogą jedynie pojazdy uprzywilejowane.

 – Promenada – Najpiękniejszy na Pomorzu trakt spacerowy, biegnie szczytem przymorskiej wydmy na odcinku ponad 1100 m od wschodniego falochronu portowego po, graniczną dawniej, uliczkę, noszącą dziś nazwę Traktu Solidarności. Inicjatorem budowy promenady było założone w 1870 r. Towarzystwo Kąpielowe, które także wśród swoich planów miało rozwój Ustki jako kurortu. Deptak uroczyście otwarto w sezonie w roku 1875. Z czasem przy promenadzie zaczęły powstawać obiekty gastronomiczne i hotelowe. Także po wojnie wybudowano przy promenadzie zespół obiektów gastronomicznych, a przed dawnym pawilonem zdrojowym ustawiono niewielką fontannę. Dziś promenada to wielkie centrum letniej rozrywki z kramami i tłumami letników sunących między automatami do gier, karuzelami i wystawionymi na sprzedaż obrazami. Także zimą nie brak tu spacerowiczów: mieszkańców Ustki, kuracjuszy czy mieszkańców Słupska chętnie odwiedzających w weekendy Ustkę.          
– Galeon Wycieczkowy Dragon – Stylizowany na XVII wieczne galeony statek DRAGON jest najchętniej obleganą atrakcją turystyczną w Ustce. Na pokładzie czeka na odwiedzających wsztystko co jest potrzebne do miłego spędzenia czasu, można zjeść, napić się oraz wziąć udział w zabawnym konkursie.
Statek to replika XVII wiecznego galeonu. Na rufie statku znajduje się złowrogi galion przedstawiający jak sama nazwa statku wskazuje smoka. Cała konstrukcja została bardzo ciekawie ozdobiona ornamentami i rzeźbami. Rejs DRAGONEM trwa około 50 minut. Po godzinie 23 DRAGON cumuje w porcie, a na pokładzie zaczyna się prawdziwa impreza.

Ustka Atrakcje

 – Ustka – Dawna Osada Rybacka – Dawna Osada Rybacka to zabudowa szachulcowa Ustki znajdująca się przy ulicach Kosynierów, Beniowskiego, Grunwaldzkiej i Sprzymierzeńców, która została pięknie zrewitalizowana w ostatnich latach, dawne budynki rozebrano i wiernie odtworzono. Warto wspomnieć że jeszcze w XIX wieku w Ustce przeważała właśnie zabudowa szachulcowa, stawiano domki rybackie ze względu na to, że glina i słoma były tanim budulcem. Wraz z napływem kuracjuszy poczęto budować bogate pensjonaty, hotele i domy z murowanej cegły a dawne domy były wypierane lub wręcz rozbierane, zmiany te dotyczyły zwłaszcza głównej ulicy Miasta czyli Marynarki Polskiej. Na początku lat dwutysięcznych opracowano plan rewitalizacji najstarszej części miasta przy użyciu środków z Unii Europejskiej.Osada Rybacka to domy z przełomu XIX i XX wieku, które były odnawiane pod nadzorem Usteckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Do najcenniejszych obiektów należą m.in. dom Hassego przy ulicy kosynierów z 1804 roku, 
 – Baza Morskich Ratowników (1867-1887) – Początki tzw. Czerwonej Szopy sięgają 1867 roku, kiedy po wschodniej i zachodniej stronie portu powstały dwie drewniane bazy ratownicze ze sprzętem do ratowania załóg statków wyrzuconych na mieliznę. W związku z dużą liczbą takich katastrof, podobne stacje powstawały wtedy wzdłuż całego pomorskiego wybrzeża, co kilkanaście kilometrów.Drewniana szopa stojąca w tym miejscu została w 1887 roku zastąpiona murowaną, wzniesioną dzięki fundacji pracowników poczty i telegrafu dla uczczenia 90-tych urodzin cesarza Wilhelma I. W środku mieściła się m.in. stajnia dla koni oraz wóz na specjalnych kołach, nie grzęznących w plażowym piasku, służący do przewożenia 10-osobowej łodzi wiosłowej oraz wyrzutni rakiet, którymi wystrzeliwano liny do ewakuacji rozbitków. W okresie od 1867 do 1945 roku usteccy ratownicy-ochotnicy uratowali 166 istnień ludzkich. Za każdego uratowanego otrzymywali po 3 marki premii.

– Dworzec kolejowy z lat 1878-1911 – Początki komunikacji publicznej między Ustką i Słupskiem sięgają lat 40-tych XIX wieku. Wtedy między tymi miejscowościami zaczęły regularnie kursować dyliżanse. Kolej zbudowano dopiero w 1878 roku, bo wcześniej niemieccy stratedzy bali się, że w przypadku wojny mogłyby ją ostrzeliwać z morza wrogie okręty. W 1878 roku powstał w tym miejscu także pierwszy dworzec. Przed budową wykopano nowe koryto dla Słupi, bo pierwotnie płynęła ona z drugiej strony budynku i oddzielałaby go od wsi. Obecny kształt dworzec zawdzięcza przebudowie z lat 1909-1911, kiedy to zbudowano bezpośrednią linię kolejową z Ustki do Sławna i przeprowadzono nad nią wiadukt drogowy. Przed I wojną światową, w latach świetności kolei, na dworcu w Ustce przeładowywano blisko ćwierć miliona ton ładunków i odprawiano po 50 tys. pasażerów rocznie. 

Ustka Atrakcje

– Neogotycki kościół pw. Najświętszego Zbawiciela (1885).

– Zaułek Kapitański – W latach 1357-1889 stał tu najstarszy ustecki kościół pw. św. Mikołaja, patrona kupców i żeglarzy, pierwotnie wyświęcony jako katolicki. Był to centralny punkt średniowiecznej osady. Przy kościółku grzebano zmarłych, m.in. ofiary katastrof morskich. Na podstawie zachowanych pieczęci kościelnych przypuszcza się, że z wieży wywieszano światło nawigacyjne dla żeglarzy. Wokół placu domy budowali najbogatsi szyprowie i kapitanowie; stąd nazwa Kapitański Zaułek.

 – Villa Red – W 1886 r. w pobliżu promenady przy wschodniej plaży w Ustce stanęła letnia rezydencja kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka. Neorenesansowy budynek jest dzisiaj jednym z najładniejszych i zarazem najlepiej utrzymanych w całym mieście. Jego architekturę cechują proste, ale szlachetne, wysmakowane formy. Jasne boniowane naroża ujmują ściany z czerwonej cegły – stąd zapewne nazwa rezydencji.           

  – Pomnik Chopina – Przebywając w pięknej miejscowości nadmorskiej Ustka nie sposób nie zauważyć spacerując nadmorską promenadą niezwykły pomnik kompozytora i pianisty zarazem Fryderyka Chopina [1810 – 1849} . Przedstawia postać kompozytora wędrującego w kierunku szumiącego morza. Jest to pomnik wystawiony jako dar ministra kultury i sztuki dla mieszkańców Ustki i przebywających kuracjuszy,wczasowiczów oraz turystów.

 – Pomnik Umierającego Wojownika – Pomnik odsłonięto w styczniu 1922 r., aby oddać cześć 76 mieszkańcom Ustki, którzy polegli podczas I wojny światowej. Na tarczy wojownika po raz pierwszy historii uwieczniono herb Ustki. Autorem pomnika jest austriacki rzeźbiarz Josef Thorak.

 – Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej – Ławeczka została zaprojektowana i wykonana przez poznańskiego rzeźbiarza i odlewnika Piotra Garstka. Początkowo ławeczkę wystawiono w jednej z sal Urzędu Miasta w Ustce. Obecnie ławeczka stoi w Parku Zdrojowym przy promenadzie. Ławeczka przypomina zwój taśmy filmowej. Powstała z inicjatywy Urzędu Miasta z wykorzystaniem nadwyżki opłaty uzdrowiskowej i modernizacji Parku Zdrojowego.

 – Magazyny Spirytusowe –  Magazyny z czerwonej cegły wybudowane w latach 80-tych XIX wieku. W 1887 statki rożnych bander wywiozły z Ustki 5 milionów litrów spirytusu.

Ustka Atrakcje

 – Willa Kopkego – Willa miejska stylizowana na gotycki zamek zbudowana dla największego usteckiego armatora Wilhelma Koepke. Po śmierci właściciela i bankructwie następców willa podupadła. Po 1949 roku mieściła się w niej radziecka komendantura portu.

  – Czerwone Magazyny – Bałtycka Galeria Sztuki – Wybudowane pod koniec XIX w. z czerwonej cegły w miejscu starszych zbudowanych z muru pruskiego. Obecnie znajdują się w nich restauracje, pensjonat i galeria sztuki.

 – Budynek Poczty – Budynek zbudował w 1875 roku Franz Draheim, właściciel firmy budowlanej, która później wzniosła m.in. ustecki kościół parafialny.

 – Magazyny Portowe „El Port” – – Bardzo duże magazyny wybudowane na początku XX w. przy zachodnim nadbrzeżu. W niewyjaśnionych okolicznościach spłonęły w 1914 r., odbudowane rok później. Używane były do końca 2000 r.

 – Ustecki Ratusz – Eklektyczny budynek dawnej szkoły z 1910-1912 r. projektu Friedricha Engelbrechta, na cześć którego nazwano tak ulicę posiada cechy secesyjno-historyczne, a wyglądem przypomina średniowieczny zamek. Budynek spełniał funkcje oświoatowe do 2004 r.

 – Najstarsze Budynki w Mieście – Dwa budynki z roku 1765 wybudowane w konstrukcji ryglowo-szachulcowej. Budynki znajdują się przy  Zaułku kapitańskim nr 13 i nr 25, jeden jest zamieszkany, w drugim znajduje się restauracja.

 – Muzeum Ziemi Usteckiej – obecnie można zobaczyć wystawy o tematyce historycznej miasta Ustki i stoczni Ustka. 

 – Muzeum Chleba – W Polsce jest tylko kilka takich muzeów. Na poddaszu starej piekarni obejrzeć można stary sprzęt piekarniczy m.in. XVII wieczne urządzenie do wyrabiania ciasta.       

– Motylarnia w Ustce – Kraina tropików i egzotyki zaprasza całe rodziny do obejrzenia z bliska motyli i gadów, takich jak żaby czy węże. Co może okazać się niezwykle istotne (szczególnie dla małych miłośników kolorowych zwierząt) – warto założyć kolorowy strój, ponieważ dzięki temu zwiększymy swoją szansę na to, że jeden z pięknych motyli usiądzie na naszym ubraniu czy nosie.  Pamiętajmy również, aby założyć coś lekkiego, ponieważ w panuje tam klimat dostosowany do warunków zwierząt – jest więc wilgotno i ciepło.

– Muzeum Figur Woskowych –Jedną z największych atrakcji dla dzieci i dorosłych w Ustce, jest mieszczące się na Nadmorskiej Promenadzie – Muzeum Figur Woskowych. Znajdziemy w nim ponad pięćdziesiąt figur woskowych sławnych osób z całego świata, a wśród nich chociażby Marilyn Monroe, Obamy, Harrego Pottera, Angelinę Jolie, Shreka 2,5-metrowe Avatary! Gabinet krzywych luster z pewnością przypadnie do gustu wszystkim spragnionym poczucia humoru. Dzieci zobaczą siebie, jako małe liliputy czy ze strasznie długimi nogami. Dawka ogromnej zabawy gwarantowana!  Muzeum Figur Woskowych w Ustce zasługuje jednak szalona kajuta Kapitana Jacka Sparrowa. To właśnie tutaj będziemy mieli okazję przekonać się, jak to jest spacerować zakręconej i znanej na całym świecie kajucie… do góry nogami!

Ustka Atrakcje

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook