Orzechowo – Wydma, Klify, Wieża Widokowa

Orzechowo Morskie

Ta malutka miejscowość (bardziej osada) położona jet około 6 kilometrów od Ustki. W czasach Mieszka I istniało tu jezioro lagunowe i sięgało aż pod wieś Przewłoka. Grupa banitów założyła przystań na bagnach delty, gdyż była ona niedostępna dla wojów. Rzeka Orzechówka oraz bagnisty teren skutecznie broniły dostępu do osady i portu dla łodzi.
Legenda mówi o Annie Eldorado, która w sojuszu z Braćmi Witalijskimi i korsarzami Szwedzkimi, przez dziesięciolecia grabiła statki Hanseatyckie płynące do Ustki. Wysoki klif w Orzechowie służył do obserwacji i zwabiania okrętów na tutejsze mielizny.
W XIX w Orzechowo, przeżyło kolejny okres świetności, było to ulubione miejsce wycieczek konnych Otto von Bismarcka, późniejszego „żelaznego kanclerza” II Rzeszy Niemieckiej. Bismarck kilkakrotnie spędzał w Ustce wielotygodniowe wczasy i do swoich ulubionych Orzechowskich buków wyprawiał się podobno codziennie. Piękne Wydmy Orzechowskie, w czasie II wojny światowej, służyły jako strzelnica do ćwiczeń strzeleckich, załogom niemieckich sztukasów.          

Plaża bywa tutaj wąska, czasem z kamieniami na piasku, więc nie grożą jej tłumy okupujące zwykle Ustkę. Swoją sławę Orzechowo zawdzięcza wspaniałemu przepastnemu 25-metrowemu klifowi, który cofa się co roku ponad 2 metry w głąb bukowego lasu. W pobliżu płynie kręta rzeczka Orzechówka – uchodząca do morza po przecięciu wysokiego brzegu. Urozmaicona plaża i klif, na którym spotkać można oryginalne korzenie drzew, intrygująca przestrzeń morza widziana z góry, kolory lasu – zielonego latem, a złotego jesienią – amatorzy spacerów znajdą tutaj raj dla siebie. Nic dziwnego, że odbywają się tutaj fotograficzne plenery młodych par.          

Niektóre atrakcje Orzechowa-
– Wysoka na 48 metrów wieża widokowa (obserwacyjna) nadleśnictwa Ustka. Obiekt, znajdujący się na terenie Ośrodka „Leśnik”, wstęp na wieżę jest bezpłatny. Schody (240 stopni) kręcą się mocno w górę, ale widoki są wspaniałe, gdyż wieża znajduje się zaledwie 200 metrów od morza. 
– Leśna ścieżka dydaktyczna „Orzechowska Wydma”. Tablice, kładki i platforma widokowa – ułatwiają i urozmaicają przejście trasy liczącej 2,8 kilometra. A wszystko w nastrojowym otoczeniu wysokich wydm, porośniętych często poskręcanymi od wiatru drzewami.
Trasę przystosowano również do potrzeb turystów rowerowych. Pełni ona rolę łącznika pomiędzy dwoma popularnymi szlakami rowerowymi, w tym ze „Szlakiem zwiniętych torów”.

Pomoc logistyczna w dotarciu do szlaków, bezpłatnie udostępniamy kijki do Nordic Walking  

Wydma Orzechowska

 Ścieżka Dydaktyczna „Orzechowska Wydma”

położona jest w malowniczym terenie sąsiadującym z miejscowościami Orzechowo Morskie i Zapadłe. Jej przebieg w sąsiedztwie morskiego brzegu pozwala wyeksponować najbardziej charakterystyczne elementy nadmorskiego krajobrazu. Ścieżka ma długość 2,8 km i można ją pokonać w około 1,5 godziny. Trasa wiedzie poprzez paraboliczną, częściowo utrwaloną wydmę oraz przez tereny położone w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Szczyt wydmy wyniesiony jest 23 metry ponad poziom przyległej od wschodu i południa równiny przymorskiej. Wierzchowina moreny jest silnie pofałdowana i zajęta głównie przez wydmę białą i szarą; zachodni, łagodny stok wyniesienia zajmuje nadmorski bór bażynowy. Od strony północnej, wschodniej i południowej wydma opada stromym zboczem w kierunku zbiorowisk bardziej żyznych. Malowniczość tego miejsca podkreśla od strony północnej rzeka Orzechówka, a od strony wschodniej płaski teren pól.

Przejście ścieżką pozwala na zapoznanie się z wieloma unikatowymi stanowiskami roślinnymi, jakie wykształciły się na stosunkowo niewielkim obszarze wydmy białej i szarej oraz ich otoczenia. Najbardziej charakterystyczne zjawiska i obiekty przyrodnicze omówione są na jedenastu tablicach tematycznych rozmieszczonych wzdłuż ścieżki.
Trasę przystosowano również do potrzeb turystów rowerowych. Pełni ona rolę łącznika pomiędzy dwoma popularnymi szlakami rowerowymi, w tym ze „Szlakiem zwiniętych torów”.

Tworząc ścieżkę dydaktyczną nie zapomniano o niezbędnych zabezpieczeniach, chroniących wydmy przed wydeptywaniem. W wielu miejscach przejście odbywa się przez drewniane kładki, schody drewniano- ziemne i mostek nad żlebem.
Dodatkową atrakcją dla mieszkańców i turystów jest platforma widokowa ulokowana na najwyższym wzniesieniu wydmy. W sąsiedztwie ścieżki znajduje się także „kącik” edukacji przyrodniczo- leśnej.

Pomoc logistyczna w dotarciu do szlaków, bezpłatnie udostępniamy kijki do Nordic Walking           

Wieża widokowa w Orzechowie

W odległości 6 kilometrów od Ustki, przy trasie rowerowej Ustka – Rowy, w Orzechowie Morskim znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się wspaniały widok.

     Wieża znajduje się na terenie ośrodka wypoczynkowego Lasów Państwowych w Orzechowie. Została wybudowana wiosną 2006 roku z żelbetonowych kręgów, których wewnętrzna średnica wynosi 3 metry.

     Poza sezonem turystycznym wieża pełni funkcje przeciwpożarowe oraz służy leśnikom do obserwacji terenu. W sezonie letnim udostępniana jest turystom jako punkt widokowy. Aby dostać się na szczyt 48 metrowej wieży należy pokonać prawie 250 stopni, ale wysiłek jest sowicie nagradzany widokami, jakie roztaczają się z platformy widokowej. Przy dobrej pogodzie można nawet zobaczyć świętą górę Słowińców – Rowokół oraz Słupsk.

     Wstęp na wieżę jest bezpłatny.  

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook