Słowiński Park Narodowy – położony jest na wybrzeżu środkowym, pomiędzy Łebą a Ustką na Nizinie Gardneńskiej, w województwie pomorskim. Północną granicę parku stanowi na długości 32,5 km brzeg Bałtyku. Prace nad utworzeniem parku podjęto w 1946 r. na konferencji w Łebie, której uczestnikami byli naukowcy z Poznania i Gdańska. Utworzony został w 1967 roku na obszarze 18069 ha. Aktualna powierzchnia w zarządzie wynosi 18618 ha z czego 10213 ha – to wody oraz 4599 ha – to lasy. Ochronie ścisłej podlega 5619 ha, w tym 2529 ha lasów. Słowiński Park Narodowy uznany w roku 1977 przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery wraz z wędrującymi wydmami stanowi osobliwość na skalę europejską.
Szlaki w SPN: dla aktywnych
Szlak zielony Gardna Wlk – Jez. Dołgie Wlk. i Dołgie Małe
Szlak niebieski – Czołpino – plaża – Latarnia-Czołpino – tylko pieszy !
Szlak żółty – Gardna Wlk. – Łeba Szlak ,,Słowińców”
Szlak niebieski – Gardna Wlk. – Rowokół – tylko pieszy
Szlak czerwony – Czołpino – Ruchome Wydmy (Czołpińska) – tylko pieszy
Trasa rowerowa dookoła Jez. Gardno (22 km pętla przez malownicze tereny, po drodze mijamy trzy platformy widokowe, rzekę Łupawę, miejscowość Rowy i Gardna Wlk.(Diabelski Kamień, Przystań Rybacka)
Pomoc logistyczna w dotarciu do szlaków, bezpłatnie udostępniamy kijki do Nordic Walking .
Skansen we wsi Kluki – zabytkowa osada – skansen Słowińców. W jej skład wchodzą zagrody z XVIII wieku, budynki gospodarcze, przedmioty domowe sprzęt rybacki i gospodarczy. Muzeum położone nad południowym brzegiem jeziora Łebsko, jako zagroda muzealna powstało w 1963 roku. Gromadzi relikty kultury materialnej tzw. Słowińców, czyli odłamu Kaszubów zamieszkującego w XIX wieku tereny pomiędzy jeziorami Gardno i Łebsko. Skansen prezentuje ich kulturę poprzez ekspozycję kompletnych wiejskich zagród , budynków gospodarczych z pełnym wyposażeniem, sprzętów rybackich, gospodarczych i poprzez wystawy tematyczne.
Pomoc logistyczna w dotarciu do szlaków, bezpłatnie udostępniamy kijki do Nordic Walking
Rowokół (115 m.n.p.m)– to wzgórze morenowe wznoszące się nad jeziorem Gardno tuż obok miejscowości Smołdzino. W przeszłości była miejscem kultu pogańskich Pomorzan.
Góra jest dobrze widoczne od strony lądu i morza Od zawsze była punktem orientacyjnym dla żeglarzy i wędrowców. Kiedyś gdy na jej szczycie palono święty ogień, w nocy drogę wskazywał płomień, zaś w dzień dym. W czasach chrześcijańskich znajdowała się tu kaplica poświęcona Św. Mikołajowi, patronowi żeglarzy, rybaków i korsarzy. Po 1534 r., świątynia została opuszczona, a z czasem rozebrana. Jej bogate niegdyś wyposażenie zniknęło bez śladu. Podobno podczas burzenia dzwon kapliczny stoczył się do płynącej u podnóża góry rzeki Łupawy, gdzie spoczywa do dziś. W dawnych czasach topił się tu co roku jakiś człowiek. Wnoszono z tego, że jest to kara za pohańbienie świętego miejsca. Ponadto mówiono, że niekiedy nocą słychać dźwięk dzwonów, dochodzący z głębiny. Materiał z rozebranej kaplicy wykorzystano do budowy istniejącego do dziś kościoła w Smołdzinie.
Obecnie Góra, spelnia funkcje turystyczne, na jej szczyt prowadzi stroma ścieżka oznaczona niebieskim szlakiem. Z góry rozciąga się wspaniały widok na Smołdzino, Park Narodowy Słowiński i jeziora Gardno, Dołgie Duże, Łebsko. Na szczycie można wejść na metalową wieżę widokową.
Świat wygląda tu prawie jak mapa. Doskonale widać stąd jez. Gardno i jez. Łebsko. Podobno przy dobrej pogodzie w nocy widać światła duńskiej wyspy Bornholm na Bałtyku. U podnóża góry miejscowość Smołdzino – to maleńkie domki niczym zabawki dla dzieci. W oddali widać latarnię morską Czołpino.
Pomoc logistyczna w dotarciu do szlaków, bezpłatnie udostępniamy kijki do Nordic Walking
Jezioro Gardno jest to ósme pod względem powierzchni jezioro w kraju i drugie po Łebsku największe jezioro przybrzeżne. Gardno ma powierzchnię 2468 ha, w najgłębszych miejscach ma jedynie 2,6 m.
Podobnie jak Łebsko ma słonawowodny charakter. Odławia się w nim ryby. Występują tu m.in. lin, szczupak, sandacz, płoć, łosoś czy flądra.
Gardno stwarza bardzo dogodne warunki do uprawiania różnych form turystyki, takich jak wind i kitesurfing czy żeglarstwo (stałe wiatry). Wokół niego prowadzi zielony szlak turystyczny oraz szlak rowerowy R10 o utwardzonej nawierzchni, który idealnie nadaje się na wycieczkę rowerową.
Liczne platformy i wieże widokowe na trasie tego szlaku stwarzają wspaniałą możliwość do podglądania dziesiątek gatunków ptaków mających swoje siedliska na tych terenach. Na jeziorze znajduje się mała wysepka o nazwie Kamienna Wyspa, która podlega ochronie ścisłej, ze względu na lęgi kormorana czarnego i mewy srebrzystej, okresowo zalewana przez występujące zjawisko „ cofki” czyli wylewanie się wody morskiej wywołanym przez wiatry północne. Jezioro Gardno zarasta i prawdopodobnie jeśli ten proces będzie przebiegał w takim tempie jak dotychczas to zbiornik za 1000 lat przestanie istnieć.
– Głaz Narzutowy z którym związana jest legenda o budowie kościoła na środku jeziora Gardno. Na skale, z której diabeł dowodził poczynaniami swych sług, podczas budowy kościoła, pozostały ślady obecności biesa – odcisk końskiego kopyta, kurzych szponów i dziura w miejscu, gdzie opierał swój bicz. Właśnie od tych znaków pochodzić ma nazwa skały.
Rybaczówka na Jeziorze – tuż przy kamieniu możemy zobaczyć niesamowite miejsce. Wkraczając na teren Rybaczówki przeniesiemy się w czasie, stare łodzie rybackie, drewniana przystań, sprzęt do połowu, osęki, bosaki, stare sieci, skrzynie. Wszystko razem tworzy niesamowity klimat. Gdy byłem tam po raz pierwszy zastanawiałem się, czy to nie jest przypadkiem skansen, ale rybaczówka podobno funkcjonuje tam dalej. Jest to juz chyba ostatnie takie miejsce w Polsce, swoisty wehikuł czasu, niezapomniany widok cofający nas w czasie i rozbudzający wyobraźnię.
Pomoc logistyczna w dotarciu do szlaków, bezpłatnie udostępniamy kijki do Nordic Walking