Ustka Zachodnia

Ustka Zachodnia

Szeroka Plaża, Czyste Powietrze, Pachnące Sosnowe Lasy, Dziewicze Wydmy – Tu Się Odpoczywa.

 Ustka to kurort, położony w centralnej części polskiego wybrzeża, pełen słońca.

Jest to idealne miejsce na rodzinny wypoczynek. Ustka jest niewielka, lecz bardzo urokliwa.

Z jednej strony jest bardzo popularnym miejscem dla amatorów morskich i słonecznych kąpieli. A z drugiej – dzięki panującym tutaj doskonałym warunkom krajobrazowym i mikroklimatycznym (bogate w zdrowotny jod powietrze) od ponad 150 lat, gości wielu turystów przyjeżdżających także w celach leczniczych. 

Tym wszystkim, którzy przyjeżdżają do Ustki a żeby odpocząć, uciec od wielkomiejskiego zgiełku, zrelaksować się i wyciszyć, polecamy.  Ustkę Zachodnią. 

Ta mniej uczęszczana część miasta, ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową a ceny są tu  znacznie niższe.

 Położenie, powoduje, że aby dojść do morza, musimy przejść przez wspaniały nasycony jodem nadmorski las sosnowy. Można się całkowicie wyłączyć i zapomnieć o zmartwieniach życia codziennego. 

 Znajduje się tu, „Najpiękniejsza Polska Plaża”, – którą z jednej strony okalają, czyste i ciągle mieszające się wody Bałtyku. A z drugiej – malownicze, naturalne i ściśle chronione nadmorskie wydmy z populacją ostatnich nad polskim wybrzeżem „Mikołajków Nadmorskich” (roślin objętych ścisłą ochroną gatunkową).
Charakterystyczny i niespotykany w innych regionach wybrzeża, jest tu także piasek, który ocierając się o stopy turystów – trze i chrzęści. Wydając przy tym, charakterystyczne dźwięki, nazywane przez tutejszych mieszkańców „Śpiewem”.
Plaża Zachodnia jest czysta, szeroka i piaszczysta. 
To „Oaza dla Zakochanych”, „Ulubiony Plener Fotografów”, „Szlak Dla Osób Kochających Aktywny Wypoczynek”, i każdy znajdzie tu wolne miejsce o dowolnej porze dnia.
W tym miejscu naprawdę można odpocząć, zresetować się, poszukać wytchnienia i zapomnieć o problemach życia codziennego.
 – Port zachodni – w którym cumuje niezliczona ilość kolorowych kutrów, to ulubione miejsce dla  fotografów oraz wczasowiczów, którzy chcą uwiecznić swój pobyt tutaj, na ich tle.    

– Kładka Ustka – To jedyna taka konstrukcja w Europie. Ten kilkutonowy zwodzony most, połączył dwa brzegi portu, usprawniając komunikację w mieście, od razu stał się atrakcją i symbolem Ustki.

W sezonie do przeprawy, ustawiają sie tłumy turystów.

Twierdza Ustka (Bunkry Bluchera) – kompleks, powstałych jeszcze w latach 30-tych ubiegłego  wieku, fortyfikacji. Bunkry znajdują się niedaleko wejścia do portu w Ustce – przy zachodnim falochronie.  Na terenach Bunkrów Blüchera uruchomiono Interaktywny Bunkier, który pozwala lepiej poznać historie  ostatniej wojny, zobaczyć jak wyglądało bombardowanie, czy atak gazem bojowym. 15% Rabatu na zwiedzanie dla Gości naszego Domu.        

 Usteckie III molo – Według planów Hitlera, Ustka miała stać się nowoczesnym portem, drugą Gdynią  i zarazem prawdziwą wojenną twierdzą.

 Dziś resztki tego, co w wielkich planach imponowało wojennym rozmachem, pochłania morze. W  miejscach, w których lufy wielkich armat, miały celować w majaczące na horyzoncie statki, przechadzają  się odwiedzający kurort turyści. Często nie mają świadomości, że w latach trzydziestych ubiegłego wieku,  wielką budowę w Ustce, wizytowały całe wycieczki nazistowskich działaczy i inżynierów.

-Uroczysko – grubszy niż w innych rejonach Usteckiej plaży piasek, jest suchy przesuwając się pod stopami, trąc o siebie, wydaje charakterystyczny dźwięk, zwany przez tutejszych mieszkańców śpiewem. Tak, więc piasek na plaży w Ustce – Uroczysku śpiewa.

Jest tu naprawdę pięknie i uroczo w pozytywnym, sensie tego słowa. Idąc wąską ścieżką wydeptaną przez turystów i miejscowych, prowadzącą z plaży, w głąb lądu, trafimy nad urocze jeziorko. Według wierzeń tubylczej ludności w jeziorku o niemieckiej nazwie Seekenmoor,  mieszkały złe duchy. Mówi o tym, znana legenda pod tytułem „Tajemnica Seekenmoor.

Kolejne leśne dukty, doprowadzą nas do samotnej  leśnej mogiły, nie dziwmy się – to przecież Uroczysko… Grób Nieznanego Polskiego Żołnierza, którego zabito tu w 1945 roku. Z niewyjaśnionych przyczyn nie przeprowadzono ekshumacji i grób robi niesamowite wrażenie.

– Lędowskie Wydmy -, położone na zachód od Ustki, są dość wyraźnie wykrojone w krajobrazie. Od południa otacza je równinny obszar (do 10 m n.p.m.), dość często zabagniony, który lekko obniża się w kierunku zachodnim, schodząc w rejonie Zaleskiego Bagna do I m n.p.m. Od Wydm Modelskich i Zaleskich, położonych bardziej na zachód, oddzielone są lekkim obniżeniem wydmowym. Obszar Wydm Lędowskich długości 4,5 km i szerokości 1,5 km, posiada dość znacznie urozmaiconą rzeźbę; wysokości wahają się od 11—41 m n.p.m. Wydmy porośnięte są lasem iglastym i roślinnością wydmową. Najwyższym szczytem pasma, jest „Ognica”, która wznosi się na 41 m n.p.m.

– Wędkarstwo – Ustka Zachodnia, to raj dla wędkarzy. W sezonie letnim, dosłownie każda luka między zacumowanymi kutrami, jest zajmowana przez wędkarzy, stanowiących nie lada atrakcję. Ich walki z rybą, przykuwają wzrok ludzi zwiedzających kurort. Można tu upolować okazałe: okonie, leszcze, płocie i sandacze. Z samej plaży łowi się flądry, węgorze, ryby słodkowodne i rzadziej trocie. Natomiast z 3 mola: belony, a główek śledzie. Na tych, którzy szukają mocniejszych wrażeń czeka kilkanaście kutrów oferujących wędkarskie wyprawy morskie..

– Spływy Kajakowe – Przystań Kajakowa na Rzece Słupi w Ustce Zachodniej.

Spływy kajakowe to obcowanie z przyrodą, zabawa na świeżym powietrzu, wieczory przy ognisku…    

Jeśli kochasz przyrodę i piękne krajobrazy, polecamy spływ kajakowy, rwącą i dziewiczą na tym odcinku „Rzeką Słupią” z miejscowości Bydlino aż do przystani kajakowej w Ustce Zachodniej.         

 Słupia – to rzeka różnorodna, na której nie sposób się nudzić. Kręta, meandrująca wśród łąk i lasów, by za chwilę zamienić się w wartki potok otoczony wysokimi, urwistymi brzegami. Niezwykła malowniczość, piękne krajobrazy, urozmaicony bieg rzeki i pierwotna przyroda to największe zalety tego szlaku. 

 Ustka Zachodnia

   Zachodnia część Ustki, stała się bardzo atrakcyjna i coraz więcej  osób, wybiera wczasy w tej spokojniejszej, bardziej naturalnej i piękniejszej części Ustki.

Turyści są zdania, że tylko tu, można naprawdę wypocząć nad morzem.

Mikroklimat leśno-morski, sprzyja tym którzy kochają, aktywny wypoczynek, na świeżym powietrzu. Niezliczona ilość malowniczych leśnych szlaków, tras nordic walking, zagubionych leśnych fortyfikacji, tajemniczych miejsc oraz niskie ceny noclegów, są niewątpliwym atutem tej części miasta.

                                                                                     
                                                                       USTKA ZACHODNIA -TU SIĘ ODPOCZYWA 
 
 
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook